Sitenize herhangi bir sayfadan giriş yapan bir kişinin başka hiç bir sayfaya bakmadan siteden çıktığını düşünün. Bu, aşağıda da değineceğimiz bir çok sebepten dolayı olabilse de, büyük bir olasılıkla olumsuz bir durumdur. Kişi sayfanıza girmiş, başka bir sayfaya bakma gereği duymadan çıkmıştır. Bu arada, e ticaret sitelerimizin temel amacının satış olduğu göz önüne alırsak, kişi satın alım ile ilgili bir itki duymadan, ikna olmadan çıkmış demektir.

Biraz Sıkıcı Bölüm…

Kısaca bir kaç teknik bilgiyi not etmek gerekirse, bir sayfanın Hemen Çıkma Oranı, o sayfayla başlayan oturumların kaçında kişinin başka hiç bir sayfaya tıklamadan çıktığını (tek oturumlar) ifade eder.

Yani:

O SAYFADAN GİRİŞ ve TEK OTURUM = HEMEN ÇIKMA

Herhangi bir sayfanıza giren birinin başka hiç bir sayfaya bakmadan sitenizden çıkmasıdır. Tüm sayfaların HO’su sitenin Hemen Çıkma Oranını verir. Analytics’te, HO bir zaman ifade etmez. Yani siteden şu kadar saniyede çıktığı anlamına gelmez. Ancak Yandex Metrica buna bir zaman değeri de vererek, 15 saniye olarak belirlemiştir. (Yandex’te bu rakam değiştirilebilir, ancak Yandex bunu önermiyor.)

Hemen Çıkma Oranını, Çıkış Oranı ile karıştırmamak gerekir. Çıkış oranı, siteden kaç çıkışın o sayfadan gerçekleştiğini ifade eder. Ve hesaplamada o sayfanın tüm görüntülenmeleri dikkate alınır.

Yani:

O SAYFANIN TÜM GÖRÜNTÜLENMELERİ ve O SAYFADAN ÇIKIŞ = ÇIKIŞ

GÖZAT!  Zihinlerin Yansıdığı Bir Ayna: Google ve Arama Sorguları Raporunu İnceleyelim !

Ekran Resmi 2015-07-22 22.09.30

Görseldeki örnekte HO, %13,27 olarak görünmektedir. Bu, siteye giriş yapmış 100 kişiden 13’ünün diğer sayfalara bakmadan çıkmış olduğu anlamına gelir. Genel olarak her sektör için, hatta her firma için HO değerlerinde farklı standartlar mevcuttur. Reklam kampanyasında hedefini tek bir sayfaya yönelendirme olarak belirlemiş bir firma için HO’nun yüksek olması normal karşılanabilir. Genel olarak e ticaret sitelerinde %25-45 arası HO olumlu bir oran olarak kabul edilebilir.

Camekana Bakanlar !

Hemen Çıkma oranını yükselten sayfa ana sayfanız ise durum daha da vahimdir.

Bir e ticaret sitesinin ana sayfasına girip başka sayfalara bakmadan çıkan biri, bir mağazanın önünden geçerken durup camekana bakan kişiden farksızdır. Çok büyük ihtimalle aradığını bulamamış ve gitmiştir. Bir kişinin e ticaret sitesinin sadece anasayfasına girmiş olması siteye girdiği anlamına gelmez. O, camekana bakıp giden insan gibidir. Mağazaya hiç girmeden gitmiştir. Bu sebeple kullanıcı, e ticaret sitesinin ana sayfasında karşısına çıkan ilk alanda – ana sayfada mouse scroll’u aşağı kaydırmadan – siteniz ile ilgili artıları ve avantajları görmelidir. Sitenize bakmak konusunda ikna olmalıdır. Ana sayfanın görüntülenen ilk alanı sizin camekanınızdır. Müşterinin içeri girmesini sağlayacak şekilde bir düzene sahip olmalıdır. Sitenize giren kitlenin çoğunluğunun kullanığı browserı ve ekran boyutlarını Google Analytics’ten rahatlıkla görebileceğinizden dolayı, müşterinin ilk açılışta karşılaştığı alana dikkat ederek, kesik yazılar ve fotoğraflar olmamasına özen göstermekte fayda vardır.

GÖZAT!  E Ticarette Onu Bilmiyorsanız İşiniz Çok Zor!

Hemen Çıkma Oranım Neden Yüksek ?

-Ziyaretçiler, sitede aradığını bulamıyordur.

Yanlış hedef kitleyi sitenize yöneldiriyor olabilirsiniz. Reklam çalışmalarınızı, hedeflemelerinizi, anahtar kelimelerinizi ve reklam metin, görsellerinizi tekrar gözden geçirmekte fayda vardır.

Beliki de hedef kitle doğrudur ancak açılış sayfaları hedefi gerçekleştirmek konusunda ziyaretçiyi ikna edememektedir. Veya doğru hedef kitle yanlış sayfanıza yönlendirilmektedir.

-Ziyaretçileriniz tam da aradığı şeyi o sayfada bulmuş ta olabilir. Özellikle soru-cevap şeklindeki bloglarda bu durumla oldukça sık karşılaşırız. Bebek emzirmek ile ilgili bir soruyu arama motorunda sorgulayan bir anne, o sorunun cevaplandığı sayfayı okur ve çıkar. Burada yine de kişiyi sitede tutumanın yolunu bulmak mümkün olduğundan – ek bilgiler, benzer konular vb. – dolayı başarı sağlanmış olmayacaktır. Kaldı ki yüksek HO değeri taşıyan sitelerin Google tarafından pek sevilmediği bilinmektedir. Kişiyi olabildiğince sitede tutmaya gayret etmek en doğrusudur.

Diğer taraftan, bir e ticaret sitesi yönetiyorsanız ve müşteriniz tek bir sayfaya bakıp çıkmışsa satınalma sayfasına, sepet sayfasına, fatura sayfasına vb. geçmemiş, satınalma gerçekleşmemiş demektir. Başka bir hedefiniz de yoksa, temel hedefiniz gerçekleşmediğinden dolayı, müşteri istediği hedefe ulaşmış olsa bile siz ulaşamamışsınız demektir.

-Teknik bir problem nedeniyle sayfa erişiminde problem mevcuttur. Yavaş açılan sayfalar, bozuk açılan görüntülenmeler, tasarım sorunları ve mobil sitenin olmaması gibi durumlar bu duruma örnek gösterilebilir.

GÖZAT!  E Ticarette Onu Bilmiyorsanız İşiniz Çok Zor!

Peki, Hemen Çıkma Oranını Yükseltebilir miyim?

Nedenlerini doğru çözümleyebildiğiniz her sorunun cevabı mutlaka vardır.

-İnternetin insanlar için yeni bir algılama biçimi yarattığını aklımızdan çıkarmayalım. Hemen, kısa, fonksiyonel, abartısız, basit, anlamlı, sade, hedefe ulaştıran gibi tanımlamaların dünyasında yaşıyoruz. Hedefimizin insaları bir amaca yönlendirmek olduğunu unutmadan, bu ama gidecek yolları kolaylaştırmak, basitleştirmek temek görevimiz olmalıdır. Gereksiz sayfalar, linkler, pop up’lar, vb. ‘den kurtulun !

-Ziyaretçileriniz arama motorundan organik olarak içeriksiz ve gereksiz bir sayfaya yönlenmiş olabilir.

-Teknik problemler olabilir. Takip Kodunu doğru yerleştirmemiş olabilirisiniz.

-Tasarımı, saçının kaşının renginden çok, fonksiyonelliğe göre yapmanızda fayda var. Daha önce Analytics verisi mevcut olan bir siteniz varsa, hangi bannerların, bölümlerin daha çok ilgi gösterildiğini biliyorsunuz demektir.

-Sitenin Hemen Çıkma Oranını yükselten alt sayfaları not alın, o sayfalara gelen trafiği inceleyin, problemin kaynağı bir reklam ise revize edin. Demografik olarak farklı dillerden gelen kaynaklarsa sayfaları düzenleyin, mobil sayfanız olmadığı halde mobil kullanım HO’ları yüksekse bir an önce mobile uyumlu bir sayfa edinmeye çalışın. HO’nun yüksek olduğu sayfayı geriye doğru takip ettiğinizde sorunu mutlaka bulacaksınız. Sabırlı olun ve verilerinizi kontrol altında tutun.

Kaynak

http://www.mkoraybiber.com/index.php/2015/07/22/aradigim-sey-bu-degil-hemen-cikma-orani-bounce-rate/

Paylaş