Google’nın yapay zeka not alma uygulaması NotebookLM artık en az 18 yaşındaki tüm Amerika kullanıcıları için kullanılabilir durumda, şirket Cuma günü duyurdu. Deneysel uygulama ayrıca bir dizi yeni özellik alıyor ve “doküman anlama ve mantık yürütme konusunda yardımcı olmak” amacıyla Google’ın yeni büyük dil modeli olan Gemini Pro’yu kullanmaya başlıyor.

NotebookLM’ye belgeler yüklediğinizde, uygulama içerikle ilgili özetler oluşturabilir ve belgelerdeki içerik hakkında takip soruları önerir. Genel sohbet botlarının büyük miktarda ilgisiz bilgiye dayandığı aksine, NotebookLM yalnızca beslendiği belgelere odaklanır.

Şimdi, Google ürüne özetler oluşturmanın ve sorular önermenin ötesine geçen yeni yetenekler ekliyor.

NotebookLM şimdi kullanıcıların özenle notlarını yapılandırılmış yazma projelerine dönüştürmelerine yardımcı olacak yeni araçlara sahip. Örneğin, bir dizi notu seçebilir ve NotebookLM’den bir senaryo taslağı, e-posta bülteni veya pazarlama planı taslağı gibi yeni bir şey oluşturmasını isteyebilirsiniz.

Ayrıca, NotebookLM şu anda ne yaptığınıza dayanarak eylemler önerme yeteneğine sahip. Örneğin, bir kaynağı okurken bir bölümü seçtiğinizi varsayalım. NotebookLM, seçtiğiniz metni yeni bir notta özetleme veya metnin içeriğini anlamanıza yardımcı olma seçeneği sunacaktır. Başka bir durumda, bir not yazıyorsanız, NotebookLM, yazdığınıza dayanarak metninizin ifadesini düzeltme veya kaynaklarınızdan yazdıklarınıza dayanarak ilgili fikirleri önerme seçeneği sunacaktır.

GÖZAT!  Yapay Zeka Nedir?

Teknoloji devi, size sohbetten alıntıları veya kendi yazılı notlarınızı kolayca sabitleme imkanı sunan yeni bir not panosu alanı ekliyor. Google, yeni alanın, kullanıcıların NotebookLM ile yaptıkları alışverişleri not olarak kaydetme yeteneğine sahip olmak istediklerini söyleyen kullanıcıların temel bir talebi olduğunu belirtiyor.

Google, ürüne birkaç diğer küçük ayar da yapıyor. Artık bir not eklediğinizde, NotebookLM, tek bir not defterine eklemek yerine bağımsız yeni bir not oluşturacaktır. Ve bir sohbet yanıtında veya kaydedilmiş bir notta alıntı numarasına tıkladığınızda, sizi hemen kaynağın orijinal alıntısına götürecektir.

Eğer sadece not almayla ilgileniyorsanız, şimdi kaynağı gizleyebilirsiniz. Ve NotebookLM’nin yapay zekasını seçilmiş kaynaklara odaklamak istiyorsanız, kaynak kenar çubuğunda bunları tek tek seçerek defterinizde belirli bir kaynak kümesi ile sohbet edebilirsiniz. Ayrıca, Google PDF desteği ve kopyalanan metin desteği ekliyor, bu da metni kopyalayarak yeni bir kaynak oluşturabilir ve oluşturulduktan sonra başlığı düzenleyebilirsiniz.

Yeni özelliklerin yanı sıra, Google ürünün sınırlamalarını da genişletiyor, çünkü artık defterler en fazla 20 kaynak içerebilirken, bir kaynak artık en fazla 200.000 kelime içerebilir.

GÖZAT!  Zoom, Sohbet Botu Çözümüyle Konuşma Tabanlı Yapay Zeka Pazarına Giriş Yapıyor"

Bugünün duyurusu, teknoloji devinin NotebookLM’yi seçili birkaç kişiye kullanıma sunmasından yaklaşık beş ay sonra geldi. Google, uygulamayı ilk olarak bu yılki Google I/O sırasında Project Tailwind olarak adlandırarak “herkes için yapay zeka defteri”ni sergiledi, daha sonra adını NotebookLM olarak değiştirdi. O zamanlar Google, uygulamanın öğrenciler tarafından ders notlarını ve diğer belgelerini düzenlemenin bir yolu olarak kullanılabileceğini söyledi.

NotebookLM umut vadeden bir ürün olsa da, TechCrunch’un Devin Coldeway’in daha önce belirttiği gibi, umalım ki ürün, teknoloji devinin diğer deneysel projelerinin pek çoğu gibi Google Mezarlığı’nda sona ermez.