2022 yılında 6,64 milyarlık bir akıllı telefon kullanıcısı bulunmaktadır. Bu, dünya nüfusunun yüzde 83’üne denk gelmektedir. 18-29 yaş arasındaki akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 77’si, sağlık durumlarını takip etmek için mobil sağlık uygulamalarını kullanmaktadır.

Mobil yaşam uygulamaları, hasta takibi yapmak için sağlık profesyonellerinin kullandığı yanı sıra, bireylerin kişisel sağlık verilerini takip etmek ve yönetmek amacıyla da kullanılmaktadır. Özellikle, gebelik takibi, sağlıklı beslenme (örneğin kalori, yemek ve su tüketimi sayıcılar), diyabet takibi, ilaç hatırlatıcı odaklı hastalık takibi, fiziksel aktivite hesaplayıcı ve düzenli uyku için uyarıcı mobil uygulamaların kullanımı artmıştır.

Bir yandan, uzaktan sağlık hizmeti ile mobil sağlık yaşam uygulamaları birçok kişinin aynı şeymiş gibi algısına neden olmaktadır. Uzaktan sağlık hizmeti, hastanın evinden sağlık hizmetinin izlenmesini ve sağlık hizmetinin sunulmasını sağlamak için gereken yazılım, donanım ve iletişim ağını tanımlar. Mobil sağlık hizmetleri ise, mobil ağlar ve cihazlar kullanarak sağlanan hizmetleri ifade eder.

 

GÖZAT!  "Geleneksel Kabile"den, "Dijital Kabile"ye...