Avrupa Birliği bugün, yapay zeka inşa eden ve kullanan kişiler için kapsamlı kurallar içeren AI Act’in detaylarında anlaştı. Bu, yasama organlarının umut ettiği bir kilometre taşı yasa olup, geri kalan dünya için bir örnek oluşturmayı amaçlıyor.

OpenAI gibi şirketleri nasıl düzenleyeceği konusundaki aylar süren tartışmaların ardından, AB’nin hükümetin üç ayağı – Parlamento, Konsey ve Komisyon – Çarşamba öğleden sonra ve Cuma akşamı arasında yeni yasağı tartışarak toplamda 36 saatten fazla geçirdi.

Yasa dünya çapında bir ilki değil; Çin’in generatif AI için yeni kuralları Ağustos’ta yürürlüğe girdi. Ancak AB AI Act, teknoloji için bu en kapsamlı kılavuz gibi görünüyor. Yasaklar arasında cinsel yönelim ve ırk gibi hassas özellikleri kullanarak insanları tanımlayan biyometrik sistemler ve internetten yüz taraması bulunmaktadır. Yasama organları, aynı zamanda polisin belirli suçlar için genel alanlarda biyometrik kimlik sistemlerini kullanabilmesi konusunda anlaştı.

OpenAI’nın GPT-4’ü gibi genel amaçlı AI modelleri için yeni şeffaflık gereksinimleri ve “çok güçlü” modeller için daha güçlü kurallar da dahil edildi. Müzakereleri yönlendiren Avrupa Parlamentosu üyesi ve iki eş-raporlayıcıdan biri Dragos Tudorache, “AI Act, büyük, güçlü AI modelleri için kurallar belirleyerek, bunların Birlik için sistemik risk oluşturmasını engelliyor” diyor.

GÖZAT!  Rask AI İle Her Dilde Video Yayınlayın!

Kurallara uymayan şirketlere, küresel cirolarının yüzde 7’sine kadar ceza kesilebilir. Yasaklar altı ayda, şeffaflık gereksinimleri on iki ayda ve tam kurallar yaklaşık iki yıl içinde yürürlüğe girecek.

Generatif AI’nın telif hakkı sahiplerini daha kolay koruma önlemleri ve genel amaçlı AI sistemlerinin enerji kullanımları hakkında daha şeffaf olma gereksinimleri de dahil edildi.

“Cumartesi gecesi düzenlenen bir basın toplantısında Avrupa Komiseri Thierry Breton, “Avrupa, kendisini küresel bir standart belirleyici olarak anlamanın önemini kavrayarak bir öncü olarak konumlandırdı” dedi.

Paylaş