Adwords reklamlarını düzenlerken anahtar kelime belirlemek için kullandığımız araçlar, sektördeki geçmiş tecrübeler veya önceden yapılmış bir çalışmanın verileri oldukça faydalı olacaktır. Ancak kesinlikle yeterli değildir. İstediğimiz kadar detaylı bir ön çalışma yapalım, güncel pratikle ve insanların cari dönemdeki hayal güçleri ile baş etmemiz mümkün değildir.

Dolayısıyla, anahtar kelimlerin belirlenmesi, reklamların ve açılış sayfalarının düzenlemesi gibi çalışmalar, bir süreç olarak Google Adwords’ü yaşayan bir sisteme dönüştürmektedir. Sürekli bir gözlemleme, analiz etme ve yorumlama halidir. Hedef kitlenin düşünme biçimlerini inceler, satınalma döngülerini takip eder ve sistemi iyileştirmeye çalışırsınız.

GÖZAT!  Blog Yönetiminde Altın Öğütler!

Gerçekte Neyi Arıyorlar ?

Başarılı Adwords Reklamcılığının temeli, işte bu gözlem becerisi ve istikrarından geçmektedir.

Anahtar kelimlerinizi tetikleyen gerçek arama sorgularını gözlemlemek Adwords’te başarıyı artıran temel kriterlerden biridir.

İnsanlar ürünlerinize hangi arama sorguları yaparak ulaşıyorlar? Aramalar sonucunda hangi reklamlarınız tetikleniyor? Arama sorguları doğru sayfalara yönlendirilmiş mi? Arama sorgularının ciro ve site içi davranışlarla ilişkisi nedir?

Gereksiz Maliyetlerden Kurtulun !

Arama Sorguları Raporuna Adwords üzerinden ulaşılabilmekle birlikte daha detaylı bir kullanım imkanı verdiğinden dolayı Google Analytics kullanmakta fayda vardır.

koray biber, arama sorguları raporu

Arama sorguları sayesinde kullanıcıların gerçekte hangi arama sorgularıyla hangi anahtar kelimelerinizi tetiklediğini, dolayısıyla hangi reklam ve hangi açılış sayfasına ulaştığını belirlemek mümkündür. Bir kelimenin ilgisiz bir anahtar kelimeyi tetiklediğini ve dolayısıyla kullanıcının yanlış bir reklam üzerinden ilgili olmadığı bir sayfaya yöneldiğini düşünün. Müşteri ilgilenmediği bir sayfaya ulaştığından dolayı satış gerçekleşmeyecek ve gereksiz bir maliyete katlanmış olacaksınız.

Kalite Puanınızı Yükseltebilirsiniz.

Diğer taraftan, kullanıcının ilgisiz bir sayfaya yönlendirilmesi, Hemen Çıkma Oranı gibi temel değerlerinizi etkileyerek anahtar kelimenizin Kalite Puanı ve dolayısıyla maliyeti üzerinde olumsuz etkiler doğuracaktır.

GÖZAT!  Yanlış Yerdeyim: Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate)

Arama yapan kişiyi istemediği bir sayfaya yönlendirdiğinizden dolayı, Google’ın temel görevini yerine getirmesini engeller ve hemen Google tarafından cezalandırılırsınız.

Yanlış kelimelerden gelen trafik sitenize yönlendirilmiş olabilir. Doğru kelimlerden gelen trafik yanlış kelime ve dolayısıyla yanlış reklam ve sayfaya yönlendirilmiş olabilir. Ya da sadece o arama sorguları için daha spesifik reklam grupları ve reklamlar oluşturmanız gerekebilir. Unutmayın ki bir kelimenin reklam ve siteniz ile olan alaka durumu yalnızca o kelimeyi değil, tüm grup ve kampanyayı etkileyebilmektedir.

Belirlediğiniz doğru anahtar kelimlerin, alaksız arama sorguları nedeniyle performansının düştüğü, maliyetinin arttığı ve dönüşüm oranlarının yetersiz kaldığı durumlarla sıklıkla karşılaşabilirsiniz.

Anahtar Kelime Fikirleri Edinin.

Hemen Çıkma Oranı, Sayfa/Oturum, E-Ticaret Dönüşüm Oranı gibi temel verileri, Arama Sorguları özelinde inceleyerek Negatif Anahtar Kelimler belirleyebilir yahut yeni anahtar kelime fikirleri edinebilirsiniz. Başlangıç çalışmalarında sektörünüzle direkt ilişkili olduğunu düşündüğünüz kelimlerin aslında talebe yönelik kelimeler olmadığını görmeniz mümkündür. Reklam hedeflerinize uygun olarak bazı kelimeleri dışlamak, bazılarını kampanyalarınıza dahil etmek oldukça önemlidir.

Google Analytics raporlamasındaki “İkincil Boyut” seçeneğini kullanarak “Eşleşen Arama Sorgusu” ile ilgili diğer bağlantıları kolaylıkla yorumlayabilirsiniz. Özellikle, ikincil boyutta “Anahtar Kelime”yi seçerek arama sorgusunun tetiklediği anahtar kelimeyi baz alan bir inceleme imkanı bulabilirsiniz. “Sorgu Eşleme Türü” sayesinde performans değerlerini eşleme türüne göre yorumlayabilirsiniz. “Sorgudaki Kelime Sayısı” ile, Kalite Puanı ve dönüşüm oranı yüksek, spesifik kelimeleri belirleyebilmeniz mümkündür. Daha spesifik kelimler belirleyerek ve uygun reklamlar oluşturarak mutlaka daha yüksek dönüşümler elde edeceksiniz.

GÖZAT!  Neden Bir Bloga İhtiyacınız Var?

Süreklilik ve İstikrar…

Her sektörde rekabetin hızla arttığı son yıllarda kazanıp kazanmadığınızı analiz etmenin ötesinde, nasıl kazandığınızı anlamak, hangi kampanya, grup ve arama sorgularının kazandırdığını ve hangilerinin kaybettirdiğini analiz etmek oldukça önemlidir. Her geçen gün daha yoğun ve daha detaylı bir çalışma yapmak durumunda kalacağız.

Bu gözlemler belirli periyotlarda sabırla tekrarlanmalıdır. Yalnızca birkaç defa detaylı gözlemler yapmak kesinlikle yetersiz kalacaktır. Uzun aralıklar vermeden, neyi nasıl yaptığımızı ve yapamadığımızı sürekli kontrol altına tutmak için, Eşleşen Arama Sorguları Raporu, Google’ın sunduğu önemli imkanlardandır.

Kaynak

http://www.mkoraybiber.com/index.php/2015/07/31/gercekte-neyi-ariyorlar-arama-sorgulari-raporlari/