Son dönemlerde yapay zeka teknolojilerinin gelişimi ile ilgili haberlerdeki artış dikkatinizi çekiyordur. Biz de Sosyalag.com.tr ekibi olarak bu konuda bir çok haber yayınladık. Yapay zeka teknolojisi şimdiden insanları ikiye bölmüş durumda. Bir kısmı bu teknolojinin insanlığın sonunu getireceğini düşünürken diğer taraf ise bu teknolojinin insalığın gelişiminde büyük bir devrim olacağı görüşünde.

Son günlerde ise, bu teknolojinin insalık için olumsuz sonuçlar doğuracağını iddia edenlerin çokça kullanacağı bir olay yaşandı. Bildiğiniz gibi Microsoft Tay isimli, Twitter üzerinen insanlarla iletişim kurarak yeni şeyler öğrenen bir bot yazılımı duyurmuştu. Yazılımın insanlara iletişim kurmasının üzerinden 24 saat geçmedi ki proje geçici olarak durduruldu. Projenin ömrünün kısalığından ziyade durdurulma nedeni daha ilginç… Çünkü yapay zeka kısa sürede ırkçı oldu. Yayına alınmasıyla birlikte 24 saat içinde Hitler sempatizanı olan Tay’ın ırkçı yorumları takipçiler tarafından tepki topladı.

hitler haklıydı

Microsoft ise, projeyi rafa kaldırmadığını algoritma değişiklikleri yaparak yeniden başlatacağını belirterek, Twitter kullancılarından özür diledi. Kullanıcılarıyla iletişime geçen ilk yapay zeka botunun kısa sürede ırkçı olması bizi de bu teknolojiyle ilgili biraz korkutmadı değil… Önümüzdeki günlerde yapay zeka teknolojileri ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız.

GÖZAT!  LinkedIn Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Sizce yapay zeka teknoloji insanlık için olumlu mu olumsuz mu sonuçlar doğuracaktır? Ne dersiniz?

 

Paylaş

1 YORUM