MasterCard Incorporated, finansal hizmetler alanında dünyanın sayılı şirketleri arasında bulunuyor. Şirket, İngiltere merkezli VocaLink Holdings Limited’in yüzde 92,4’ünü satın aldı.

VocaLink‘in yüzde 92,4’ü için 700 milyon sterlin (920 milyon dolar) ödeyen şirket, VocaLink hissedarları için 169 milyon sterlinlik bir şans yarattığını açıkladı. Şirketin değeri 1,14 m,lyar doları bulabilir. Böylece, VocaLink ‘unicorn’ bir şirket niteliği kazanabilir.

Diğer hissedarların kalan 7,6 hisseyi, 3 yıl daha ellerinde tutacağı söyleniyor. VocaLink, pazarda önemli bir yere sahip bulunuyor. Farklı teknolojiler sunmanın yanı sıra, ZAPP isimli bir mobil ödeme uygulamasına sahip. ACH teknolojisi alanında Singapur, İsveç, ABD ve Tayland’da lisanslama yapıyor.

MasterCard, geçtiğimiz günlerde logosunu da yenilemişti. VocaLink, 2015 yılında 11 milyarın üzerinde işleme aracılık etmiş ve 182 milyon sterlin kazanç elde etmişti. Anlaşmanın 2017 de gerçekleşmesi durumunda, hisse başı 4 sent artış olacağı söyleniyor.

MasterCard CEO’su Ajay Banga, finansal pazarın kendileri için sahip olduğu stratejik önemin altını çiziyor. VocaLink CEO’su David Yates, yeni gelişmeler ile iş ortakları, çalışan ve müşteriler için oldukça önemli gelişmeler sunacağını belirtti. Yates, satın almanın ardından MasterCard yönetimine katılacak.

GÖZAT!  Vipme Büyümeye Devam Ediyor
Paylaş