Takipçi sayısı, sosyal medya hesapları ile ilgili en çok dikkat edilen konular arasında bulunuyor. Instagram’da takipçi sayısı artırmak için bazı püf noktalar bulunuyor.

Akıllı telefonların da artmasıyla birlikte sosyal medya hayatımızda önemli bir yer aldı. Facebook, Instagram, Twitter gibi birçok sosyal medya platformu, yaşamımızın bir parçası haline geldi.

Son yıllarda en çok kullanılan ve popülerliğini giderek artıran uygulama ise Instagram. Bir fotoğraf paylaşım alanı olan Instagram’ın kullanıcı sayısı milyarlara ulaştı. Günlük paylaşılan fotoğraf miktarı 10 milyona yaklaşmış durumda.

Instagramda takip edeceğiniz hesapların bir sınırı bulunuyor. Bu sayının 7500’i geçemiyor. Sayının üzerinde kişiyi takip etmek istediğinizde ‘daha fazla kişiyi takip edemezsiniz’ şeklinde bir uyarı alıyorsunuz. Instagram ilk kurulduğunda böyle bir sınırlama bulunmuyordu. Limit uygulaması, takipçi sayısı ile ilgili bulunmuyor. Bir kullanıcı 1 saatlik sürede 160 kullanıcıdan fazlasını takip edemiyor.

Aynı süre içinde beğenebileceğiniz paylaşım sayısı ise, 350. Sınırı aşmanız durumunda Instagram hesabınızı kitliyor. Uygulamanın nedeni, otomatik beğeni yapan korsan uygulamalara karşı bir önlem almak.

GÖZAT!  Instagram Hikayeleri Başarılı Olabilecek mi?

Instagram’da paylaşımların daha fazla kişiye erişmesi için Hashtag’ler kullanılıyor ve tabi ki bunun da bir sınırlaması var. Yapılan bir paylaşımda en fazla 30 Hashtag kullanabilirsiniz. Ortalamalar bir kullanıcının en fazla 6 Hashtag kullandığı yönünde…

Instagram da paylaşım yaparken yazılan açıklamaların da bir sınırı var. Kullanıcı adınız en fazla 30 karakter olabilir. Karakterler içinde rakam, harf ve nokta kullanabilirsiniz. Biyografi kısmı için belirlenen sayı ise en fazla 150 karakter.

Gönderi açıklamanız için 2200 karakter sınırınız bulunuyor.  Yazılan açıklamanın 24 karakterden sonrası, ‘’yorumun tamamını gör’’ seçeneği seçilerek okunabiliyor.

Yapılan paylaşımlar için ise Instagram bir sınırlama koymuyor. Fakat daha çok takip edilir olmak için belli aralıklarla paylaşım yapmanız da yarar var.

Instagram da takipçi kazanmanın yöntemlerinden biri de, birbiriyle bağlantılı paylaşımlar yapmak. Bir gün portre,  bir gün mekan görseli, bir gün manzara görseli paylaşmak takipçi sayınızı düşürebilir. Hitap etmek istediğiniz kitlenin beğeni ve beklentisine göre paylaşımlar yapmalısınız.

Paylaşımlarda görsel estetik ve bir tutarlılık bulunması da önemli. Fotoğraf paylaşacağınız saati belirleyerek, aynı saatlerde paylaşım yapmayı da unutmayın.

GÖZAT!  Instagram Favoriler'i Test Ediyor!
Paylaş
Editör. Sosyal Medya Yönetimi.