Site, blog, sosyal medya kanalları… Artık birkaç saat içinde bunların tümüne sahip olabiliyoruz. Özellikle markaların, sosyal medya kanalları, blogları ve siteleriyle bir çok yayın mecrası mevcut. Artık asıl mesele bu alanlara sahip olmak değil, mesele bu alanlara kaliteli içerik üretmektir. Günümüzde içerik hepimizin ortak sorunu! En yaratıcı, engin bir genel kültüre sahip kişilerin bile sorunu paylaşacak içerik bulmaktır. Bir süre sonra hepimiz tükeniyor ve tekrarlara başlıyoruz. Peki ne yapmalıyız? İçerik bulmak için faydalanacağımız kolay yöntemler var mıdır? Nereden içerik bulabiliriz? Bu yazımızda daha çok sosyal medya içerikleri için bazı fikirler sunacağız.

Deneyimlerimize göre, sosyal medya için hafta da 2-3 özgün içerikten öteye geçmek oldukça zordur. Özgün içerik üretmenin, yaratıcı olmanın, baştan yaratmanın faydalarını anlatmaya gerek bile yok. Ama burada biraz daha hızlı olmak, sürekli içerikler üretmek zorunda olan, yaratıcılığını son noktasına kadar sömürmüş ve tükenmiş arkadaşlarımıza yararlanabilecekleri birkaç kaynak sunmak istiyoruz. Haydi başlayalım!

1-İçeriklerle Oynayın!

İçeriklerle oynamak, yani kürasyon, sıklıkla yapmak zorunda kalacağınız bir yöntemdir. Zaten başarılı olmuş, iyi erişim ve etkileşim rakamlarına ulaşmış içerikleri bulup yeniden paylaşmak en kestirme yoldur.

GÖZAT!  Bildirimler ile Daha Kişisel Bir Deneyim!

Ekran Resmi 2016-08-28 15.55.25

Birebir içeriği paylaşmaktan bahsetmiyoruz. Kendi yaratıcı dokunuşlarınızı da işin içine katabilirsiniz. Başlık ve cümlelere eklemelerde bulunun, kendi dilinize uygun hale getirin ve paylaşın.

2-İçerik Tablosu Yapın!

İnsan sürekli aynı içerikleri veya içerik konularını paylaştığını fark etmiyor bile! Tekrar düşmemek için içeriklerinizi konu kategorisine ayırarak bir liste oluşturun. Bu listeye her hafta paylaştığınız içerik türünü ekleyin. Haftalar sonra hangi içerikleri daha fazla paylaştığınızı çok daha net göreceksiniz. sıklıkla paylaştığınız konulara bir müddet ara vermek en iyisidir. Sabahları sürekli güzel bebek fotoğraflarıyla günaydın demeyin mesela…

3-Takipçilerinizi Babanız Kadar İyi Tanıyın!

O espriyi sevemeyen ve anlamayan birine, aynı şakaları yapmak gibi bir yanılgıya düşmeyin. Takipçilerinizi tanıyın. Bunun için her sosyal medya kanalı için kullanabileceğiniz harika uygulamalar mevcut. Takipçilerinizin neyi beğenip beğenmediğini, etkileşim ve erişim rakamlarını sürekli takip ederek yorumlayın.

4-Takipçilerinizin ve Arkadaşlarınızın İçeriklerini Paylaşın!

İyi bir yöntem gibi gelmedi mi? Bizce denemekte fayda var. Sizi takip eden veya takip ettiğiniz kişilerin yüksek etkileşim almış içeriklerini yeniden paylaşın! Tekrara düşmekten korkmayın! Sosyal medyada milyonlarca insan var… Onların içeriklerini paylaşmak, takipçilerinizi size daha da yaklaştırır, ayrıca zaten başarılı olmuş bir içeriği paylaşmak risksizdir.

GÖZAT!  Skype'dan Toplu Video Özelliği!

5-İçerik Denizi Siteler!

Ne paylaşacağınız konusunda ilhama ihtiyacınız varsa bu siteler tam size göre… Binlerce konuyu bir araya getirip toplayan Alltop‘u sizin için harika bir ilham kaynağı olacaktır. Google Trendleri hala kullanmıyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Konuşulan trend konular ile ilgili paylaşımlar yaparak çok iyi erişim rakamalarına ulaşabilirsiniz.

içeriksiteleri

Klout, harika içerikler yaratmanıza yardımcı olacak harika bir sitedir. Yine Reddit , popüler içeriklere kolaylıkla ulaşabileceğiniz vazgeçilmez bir sitedir. Spordan sanata onbinlerce kategorize edilmiş sitenin rasgele sunulduğu StumbleUpon , adını bile duymadığınız harika blog ve sitelerden haberdar olmak ve benzersiz içerikler sağlamak için muhteşem bir sitedir. Size ilham veren site ve blogları sürekli takip edebileceğiniz Feedly ya da Pocket gibi uygulamalar da işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

6-İçerik Denizi Sosyal Medya Ağları!

Siteler gibi sosyal medya ağlarından da içerik konusunda destek alabilirisiniz. Mesela, şimdiye kadar Pinterest aramalarını kullanmadıysanız hemen denemeye başlayın. Popüler pinlere de bakarak güzel içerikler yakalayabilirisiniz. Twitter trendlerine de her gün gözatmanızda fayda var.

sosyal medya2

Facebook grupları da içerik üretimi için harika kaynaklardır. Paylaşım yapacağınız konuda onlarca facebook grup bulabilirsiniz. Bu gruplara katılarak paylaşımları takip edin. Google Plus‘ta arama yapın ve arama sonuçları “sayfa, “topluluk”, fotoğraflar”, vb. türlere göre daraltarak aradığınız konuda yayın yapan kaynaklara ulaşın.

GÖZAT!  LinkedIn'den Yeni Bir Uygulama!

7-Her Zaman İş Yapan İçerikler

Bazı içerikler her zaman iş yapar. Kurtarıcınız olurlar. Günaydın içerikleri, hafta sonu mesajları, kitap ve kahve paylaşımları bunlardan bazıları. Komik hayvanlar ve güzel bebeklerden öte, biraz daha espri ve zeka içeren bu tarz içerikler her zaman işinize yarayacaktır.

8-Güncel Olun!

Yeni gelişmeleri, haberleri, siteleri, blogları ve uygulamaları takip edin.

sosyal medya

Yukarıda bazı kaynaklardan bahsettik, ancak bunlar koca bir denizin içinde yalnızca birkaç damla… Bu yüzden mutlaka yeni kaynaklar arayın.

İçerik üretmek için başvurduğunuz güzel kaynak ve yöntemler varsa yorum kısmında bizlerle paylaşın…

1 YORUM