Mozilla’nın yeni girişimi, insanlığa fayda sağlayan “güvenilir” yapay zeka oluşturacak. Bu tanıdık geliyorsa, OpenAI’in kuruluş misyonuydu.

Mozilla.ai adlı girişim, hızla ilerleyen teknolojinin toplumun en acil endişelerine cevap veren bağımsız ve açık kaynaklı bir yapay zeka ekosistemi oluşturmayı amaçlıyor.

Mozilla Vakfı Başkanı Mark Surman, bir blog yazısında şunları yazdı:

“Bu yeni yapay zeka dalgası heyecan yarattı, ancak önemli endişeler de yarattı. Sadece ‘Neler mümkün?’ ve ‘İnsanlar nasıl fayda sağlayabilir?’ sorularını sormuyoruz. Aynı zamanda ‘Neler yanlış gidebilir?’ ve ‘Bunu nasıl ele alabiliriz?’ sorularını da soruyoruz. Sosyal medya, akıllı telefonlar ve sonuçlarıyla geçen 20 yıl bizi tedirgin etti.

Mozilla, yapay zeka hakkında bu soruları bir süredir soruyor – güvenilir yapay zeka vizyonu çiziyor ve sorumlu yapay zeka yaratmaya çalışan girişimlere yatırım yapıyor.”

AI çözümlerinin piyasaya sürülme koşusu, ABD, Sovyetler Birliği ve ilgili müttefiklerin nükleer üstünlüğe ulaşmak için yarıştığı tehlikeli döneme benzetildi.

OpenAI, araştırmalarının insanlığa olumlu uzun vadeli katkılar yapmasını sağlama amacıyla kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kuruldu. Birçok kişi, şirketin bu misyondan sapmış olduğuna inanıyor.

GÖZAT!  Google'ın ChatGPT'ye Karşı Geliştirdiği Yeni Konuşma Modeli Bard Hayatımıza Giriyor

Bugün sadece bir ChatGPT hatası, kullanıcıların sohbet geçmişlerinin sızdırıldığını gösterdi. OpenAI’in baş yöneticisi yakında bir “teknik otopsi” olacağını tweetledi.

SailPoint’te Strateji ve Standartlar Direktörü olan Mike Kiser yorum yaptı:

“Bilgi paylaşımı, ChatGPT ile başka bir yetişkinle konuşmak gibi değil, daha çok aşırı konuşkan üç yaşındaki biriyle hassas ayrıntıları paylaşmak gibi. Kuruluşunuzun sırlarının platformu eğitmek ve sonra ChatGPT tarafından yeniden kullanılmasını istemiyorsanız, dikkatli olmanız önerilir.

Ayrıca, ChatGPT içerik oluşturur, ancak doğruluğunu kanıtlamak zordur. Referanslar kullanılsa veya alıntı yapılsa bile, ChatGPT bu bağlantılardan öğrenir ve bilginin doğru olduğunu varsayar. Ardından, iyi yazılmış dil ve biçimlendirme kullanarak bu “gerçeklere” daha fazla ağırlık verir. Yazılı kelimeye olan güven, yanıltıcı bilgi ile ilişkili sonuçlar doğurabilir.”

Umarız Mozilla.ai kuruluş ilkelerini unutmaz.

“Mozilla.ai için vizyonumuz, güvenilir yapay zeka ürünlerinin geliştirilmesini kolaylaştırmaktır. İşler inşa edeceğiz ve bizim vizyonumuzu paylaşan insanları işe alacağız / işbirliği yapacağız: temelinde ajans, sorumluluk, şeffaflık ve açıklık olan AI,” dedi Mozilla Vakfı Başkanı Mark Surman.

GÖZAT!  ChatGPT Eklentilerinin Gerçek Gücünü Keşfedin

“Mozilla.ai, benzer düşünen kurucular, geliştiriciler, bilim adamları, ürün yöneticileri ve yapımcılar için büyük teknoloji ve akademinin dışında bir alan olacak. İnanıyoruz ki, kolektif olarak çalışan bu insanlar, bağımsız, merkezsizleştirilmiş ve güvenilir bir AI ekosistemi yaratmak için durumu değiştirebilir – statükonun gerçek bir karşı ağırlığı.”

Mozilla.ai, Mozilla’nın Yönetici Direktörü olan Moez Draief tarafından yönetilecek.

 

Paylaş