Google, şirketin şu ana kadar en yetenekli ve çok yönlü yapay zeka modeli olan Gemini’yi tanıttı.

Google DeepMind’in CEO ve Kurucu Ortağı Demis Hassabis, Gemini’yi metin, kod, ses, görüntü ve video gibi çeşitli bilgi türlerini sorunsuz bir şekilde anlama ve birleştirme yeteneğine sahip bir multimodal model olarak tanıttı.

Gemini, Ültra, Pro ve Nano olmak üzere üç optimize edilmiş versiyonda sunuluyor. Ültra modeli, dil anlama konusunda insan uzmanları geçerek, kodlamadan multimodal ölçümlere kadar çeşitli görevlerde olağanüstü yeteneklerini sergileyen bir performansa sahiptir.

Gemini’yi öne çıkaran şey, farklı modaliteler için ayrı bileşenleri bir araya getirme ihtiyacını ortadan kaldıran doğal multimodalitesidir. Bu çığır açan yaklaşım, Google ekibi genelinde geniş çaplı işbirliği çabalarıyla ayarlanmış olup, Gemini’yi veri merkezlerinden mobil cihazlara kadar çalışabilen esnek ve verimli bir model olarak konumlandırıyor.

Gemini’nin dikkat çeken özelliklerinden biri, geniş veri setlerinden olağanüstü hassasiyetle içgörüler çıkarabilen karmaşık multimodal akıl yürütme yeteneğidir. Modelin yetenekleri, popüler programlama dillerinde yüksek kaliteli kodu anlama ve üretme konusuna kadar uzanmaktadır.

GÖZAT!  Google'dan Konuşulacak Proje!

Ancak Google’ın bu yeni yapay zeka çağına giriş yaparken sorumluluk ve güvenlik ön planda tutulmaktadır. Gemini, önyargı ve toksisite değerlendirmeleri de dahil olmak üzere titiz güvenlik değerlendirmelerinden geçirilmektedir. Google, olası kör noktaları ele almak ve modelin etik kullanımını sağlamak için harici uzmanlarla etkin bir şekilde işbirliği yapmaktadır.

Gemini 1.0 şu anda Google ürünleri arasında, Bard sohbet botu dahil olmak üzere, çeşitli ürünlerde kullanılmaya başlanıyor. Entegrasyon planları arasında Arama, Reklamlar, Chrome ve Duet AI bulunmaktadır. Ancak Bard güncellemesi, Avrupa’da düzenleyicilerden onay alana kadar serbest bırakılmayacak.

Geliştiriciler ve kurumsal müşteriler, Gemini Pro’ya Google AI Studio veya Google Cloud Vertex AI’da bulunan Gemini API aracılığıyla erişebilirler. Ayrıca Android geliştiricileri, Android 14’te bulunan AICore adlı yeni bir sistem yeteneği aracılığıyla Gemini Nano ile uygulama geliştirebilecekler.

Paylaş