Şifreler çoğu zaman başımıza dert olmuştur. Uzun uzun karakterlerden oluşan şifreler, hatırlanması da zor olabiliyor.

Google, birbirinden farklı sayı ve rakamlardan oluşan bu şifre sorununu ortadan kaldırmak için yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Yalnız, hesabınıza giriş yapmak için telefonunuzu kullanmanız gerekiyor.

Sistemi kullanabilmek için, telefona kurulum yapmanız yeterli. Bundan sonra farklı cihazlardan girseniz bile, sadece mail adresinizi yazmanız yeterli. Sistem gerçekten sizin olduğunuzu onaylamak için telefonunuza bildirim gönderecek. Bildirimi onayladığınız an da da, giriş yapabileceksiniz.

Yeni sistem, Google’ın iki aşamalı kimlik doğrulama yöntemine benziyor. Aradaki tek fark, yeni sistemde şifre yazmak zorunda kalmamanız. Bazı kullanıcılar ise, sistemin güvenilirliği konusunda kuşkulu. Telefonunuz, parmak izi, PIN kodu veya şifre ile korunuyorsa, başka biri telefonunuzla Google hesabına giriş yapamıyor.

Google, sistemin nasıl çalıştığını, bir e-posta göndererek kullanıcılarıyla paylaştı. Özelliğini etkin hale getirdikten sonra, şifrenizi kullanarak giriş yapmak istiyorsanız, sayfanın altında ki “Use your password instead” seçeneğini tıklamanız yeterli.

Google, şüpheli  durumlarda, sisteme girenin siz olduğuna emin olmak için bir iki soru sıralıyor.

GÖZAT!  Google'dan Konuşulacak Proje!
Paylaş