Bildiğiniz gibi Facebook bir süredir Cambridge Analytica meselesiyle başı epey dertte. Skandalın boyutunun artması nedeniyle geçen hafta Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, ABD Senatosu önünde ifade verdi. Son yaşanan gelişmeler ile birlikte Facebook yönetimi de sosyal ağ üzerinde güncelleme yaptılar.

Uygulama erişimleri kısıtlandı

Yeni güncelleme ile birlikte Facebook, kullanıcılara uygulama izinleri konusunda daha fazla yetki veriyor. Mevcut yapıda değişikliğe gidilirken uygulamalar artık 3 kategoride değerlendiriliyor. Aktif, süresi dolanlar ve kaldırılan uygulamalar olarak uygulamalar sınıflandırılıyor.

Bildiğiniz gibi, bir uygulama indirilirken bizden bir takım verilere erişim istiyor. Çoğu insan yükleme esnasında bu veri izinlerine dikkat etmeden hızla uygulamayı kuruyor. Uygulamaların çoğu da bu izinleri zorunlu kılmaktaydı.

Her uygulamaya ayrı ayrı izin verebilirsiniz

Yeni güncelleme ile birlikte kullanıcılar bu izinleri tek tek kontrol ederek sınırlandırma imkanına sahip oluyor. Yapılan sınıflandırma sayesinde de daha önce birçok veri konusunda erişim izni verdiğiniz ancak kullanmadığınız uygulamaları görebilir, kaldırabilir yahut yetkilerini sınırlandırabilirsiniz.

Facebook ile giriş yapılmış uygulamaları kaldırın

Özellikle Süresi Dolanlar sekmesinde, Facebook ile giriş yapmış olduğunuz uygulamaları kontrol ederek artık kullanmadığınız ancak hala verilerinize erişebilen uygulamaları kaldırmanızı tavsiye ederiz. Yetkileri düzenlemek için bu yolu takip edin> Ayarlar>Uygulamalar ve İnternet Siteleri

GÖZAT!  Instagram'dan Beklenen Özellik: Zoom!
Paylaş