Mali müşavirler çok daha iyi bilir ama dünya devi internet platformlarının ülkeler yerelinde ödediği vergiler her zaman problem olmuştur. Google’ın Türkiye dahil yerelde ödediği (ödemediği demek daha doğru olur) vergiler konusunda pek çok haber yapılmıştır.

Tüm dünaydan olduğu gibi Türkiye’den de çok büyük cirolar elde eden bu uluslararası şirketlerin vergisel yükümlülüğü konusunda ne yapılıyor dersiniz? Tabi ki reklamverenlere yükleniyor. Klasik bir davranış biçimi olarak bürokrasi yakalayabildiğine kesiyor cezayı 🙂

Bu konuda bu kez gündeme gelen ise Facebook! Facebook’un 2014 yılında İngiltere’de ödediği toplam vergi yanızca 4327 Sterlin! Yani ortalama bir vatandaşın devlete ödediği yıllık verginin altında!

Mark Zuckerberg için oldukça sevindirici bir haber! Avukatları ve Muhasebecileri oldukça iyi iş görmüş gibi görünüyor.

Ülkelerden elde ettiği milyonlarca dolar gelire rağmen, ülkelere ödemediği vergiler nedeniyle oldukça eleştirilen Sosyal ağlar, önümüzdeki yıllarda daha sert eleştirilere maruz kalacak gibi görünüyor.

Peki Türkiye ‘de ödediği vergiyi merak ediyor musunuz ? Hemen söyleyelim: Facebook’un Türkiye’de ödediği vergi ise “0” TL.

GÖZAT!  Facebook’tan Görme Engelliler İçin Büyük Bir Adım!

En azından evrak işleriyle ülkemizi meşgul etmeyen Facebook’a bir teşekkür etmemiz gerekir.

Paylaş