Amazon, iddia edildiğine göre geniş bir dil modeli (GLM) olan Olympus’un geliştirilmesine ciddi yatırımlar yapıyor.

Reuters’a göre, teknoloji devi bu projeye milyonlarca dolar akıtarak iki trilyon parametreli etkileyici bir model oluşturmayı amaçlıyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, OpenAI’nin GPT-4’ünün tahmini bir trilyon parametreye sahip olduğu düşünülmektedir.

Bu hamle, Amazon’u doğrudan OpenAI, Meta, Anthropic, Google ve diğerleriyle rekabet içine sokuyor. Amazon’un bu girişiminin liderliğini yapan isim ise eski Alexa başkanı Rohit Prasad, şu anda doğrudan CEO Andy Jassy’ye rapor veriyor.

Prasad, Amazon’da yapay genel zeka (AGI) baş bilimcisi olarak, şirket genelinde yapay zeka çabalarını birleştirdi. Alexa AI ekibinden ve Amazon’ın bilim bölümünden araştırmacıları içeri çekerek Amazon’un kaynaklarını bu iddialı hedefe odaklamıştır.

Amazon’un kendi GLM’lerini geliştirmeye yatırım yapma kararı, kendi GLM’lerine sahip olmanın özellikle Amazon Web Services (AWS) üzerindeki tekliflerini çekiciliğini artırabileceği inancından kaynaklanıyor.

AWS’deki işletmeler sürekli olarak en iyi performans gösteren modellere yöneliyor ve Amazon’un bu hamlesi, ileri düzey yapay zeka teknolojilerine olan büyüyen talebe yanıt vermeyi amaçlıyor.

GÖZAT!  Rask AI İle Her Dilde Video Yayınlayın!

Amazon, Olympus modelinin piyasaya sürülmesi için belirli bir zaman çizelgesi sunmasa da, şirketin daha büyük yapay zeka modellerini eğitme odaklı bu adımının, AI araştırma ve geliştirme konusundaki önceliğini vurguladığına dair içeriden gelen bilgiler bulunmaktadır.

Bu kadar büyük yapay zeka modellerini eğitmek maliyetli bir girişimdir, bu durumun temel nedeni ise önemli miktarda bilgi işlem gücü gerektirmesidir.

Amazon’un LLM’lere büyük yatırım yapma kararı, Nisan ayındaki bir kazanç konuşmasında ortaya çıkan geniş stratejisinin bir parçasıdır. Konuşma sırasında Amazon yöneticileri, LLM’lere ve üretken yapay zekaya artan yatırımları duyururken perakende teslimat ve taşıma harcamalarını azaltma niyetini açıkladılar.

Amazon’un bu hamlesi, teknolojinin sınırlarını zorlama yarışında yeni bir dönemi işaret ediyor.

Paylaş